Informační lišta
na přehled článků

Dejte svůj šatník do latě, získáte více místa i času

Útroby vašeho šatníku jsou jednou z prvních věcí, které hned po probuzení spatříte. Snad každý z nás ráno svádí bitvu o drahocenné minuty. Proto není čas ztrácet je zbytečným postáváním před nepřehledným šatníkem.
Šatník v lati

Dobře zorganizovaný šatník není až takovou samozřejmostí

V ideálním případě by váš ranní kontakt se skříní měl vypadat asi takto: otevřete dveře šatny nebo skříně, rozhlédnete se a skenujete obsah svého šatníku. Oblečení zavěšené na stejných ramínkách je vyžehlené a přehledně rozdělené podle typu. Pokud to tak nemáte, je na čase něco s tím udělat!

Jak tedy ušetřit místo a potěšit smysly při ranním lovu ideálního outfitu?

Podstatné je skladovat oblečení ve vzdušném a suchém prostředí. Pouze tak dosáhnete toho, že bude vypadat po léta jako nové a nespořádá vám ho nějaký roztomilý hmyz, třeba takový mol.

Nejdříve si projděte obsah celé skříně. Věcí, které jste rok nenosili, se nesmlouvavě zbavte. Existuje tu jen jedna omluva. Týká se kousků, jež se dědí z generace na generaci. Rodinné poklady smějí zůstat i za předpokladu, že je ze skříně vytáhnete jednou za uherský rok. Ostatní musí pryč.
Úklid skříně
Čím méně oblečení musíte krotit, tím méně času budete věnovat jeho údržbě. Pokud jste si na daný kousek za celý rok nevzpomněli, už si ho nikdy neobléknete. Ve skříni vám bude jen zbytečně zabírat místo. Buďte nesmlouvaví a vyhoďte ho z kola ven.

Když známe obsah šatníku, můžeme začít měřit a rovnat

Nejvyšší část skříně se nachází až 180 centimetrů nad zemí. Horní část úložného prostoru slouží k uskladnění sezónního oblečení. Pokud máte k dispozici dostatek místa, zvažte výhody sklopných tyčí. S pomocí táhla se pak pohodlně dostanete k oblečení, které nepotřebujete každý den.
 
Z nejvyšších polic nebo sklopných tyčí přecházíme do srdce každé skříně. K tyči na ramínka. Měla by být v úrovni očí, za ideální výšku se považuje 165 centimetrů. Délka samozřejmě závisí na velikosti šatní skříně. Toto je místo pro kousky, které nosíte pravidelně. Kalhoty, sukně, halenky, košile, saka.

Rozdělte své oblečení do zón

Rozřaďte si oblečení ve skříni podle typu a sezónnosti. Dejte k sobě kabáty, saka, svetry, šaty, kalhoty, sukně, košile, halenky a trička. Každou zónu si pak můžete vyladit i podle barevSpodní část skříně si pak rezervujte na krabice, kabelky a boty.

Organizace šatníku

Označte si krabice i ramínka

Krabice, ale i ramínka si můžete označit. Snadno tím rozlišíte pracovní oblečení od domácího, košile do obleku od košil na každodenní nošení. Celkem rychle tak získáte nad svou skříní přehled. Když si ramínka oštítkujete, ušetříte čas sobě i ostatním. Každý oděv tak dostane přesně to ramínko, které potřebuje.

Skladování sezónního oblečení

Sezónní oblečení, které právě nenosíte, ukliďte do krabic

Změna ročního období sebou nese další vítr, který se pravidelně prožene vaší skříní nebo šatnou. Obecně platí, že je třeba sezónní oblečení naskládat do krabic, proutěných košů, nebo vakuových pytlů. Důležité je, aby k nim proudil vzduch. Na šatních ramínkách vám tak zůstane jen oblečení, které zrovna nosíte.

Ramínka: alfa a omega celé šatní skříně

Ve jménu lepší organizace šatníku si pořiďte stejná ramínkaPokud má každý kus oblečení své vlastní ramínko, šatník vypadá vždy uspořádaný a uklizený. Má to i další výhodu. Díky kvalitním ramínkům bude vaše oblečení po léta držet stejný tvar a pokaždé vám padne jako ulité.

Ramínka Mekko ve světlém provedení

Držte se pravidla: jedno ramínko = jeden kus

Pokud věšíte na jedno ramínko více kusů, oblečení se vám rychle zmačká. Brzy tak ztratíte i přehled nad tím, co ve skříni máte. Abyste podpořili delší životnost vaší garderoby, pověste svoje oblečení na správný typ ramínek. Každé oblečení má jiné požadavky na uskladnění. Slyšeli jste už o různých typech ramínek na kalhoty, košile a obleky? Využijte všech svých možností.

Další články