Informační lišta
na přehled článků

I použité může být ještě potřebné. Kam se starým oblečením?

Postavte se před svou skříň a buďte k sobě upřímní. Opravdu potřebujete tolik oblečení? Většina z vás určitě odpoví ne. Přesto si pravidelně pořizujeme nové a nové kousky. To nám sluší, tuhle barvu ještě nemáme, triček není nikdy dost… však to znáte.
Plná šatní skříň

Provětrejte svou skříň a zbavte se všeho nepotřebného

Jak ale vše uspořádat, aby se vám to do šatníku vešlo? To je jednoduché. Stačí se garderobou probrat, nepotřebné věci vytřídit a rázem budete mít ve skříni místa dost. Všeobecně známou věcí je, že oblečení, které jste na sobě neměli více než rok, už si nikdy neoblečete. Potlačte nostalgii starých časů a buďte k sobě i vzpomínkám nekompromisní.

A co s vyřazenými kousky oblečení?

Třídění oblečení

Možností je hned několik

Můžete je prodat a získat tak peníze na další nákupy. Na internetu existuje velké množství webových stránek, kde své zboží můžete nabídnout (např. votocvohoz.cz).

Nemoderní, nebo nepadnoucí oblečky si můžete nechat přešít. Profese švadlen je v dnešní době super levných „hadýrků“ pro mnohé jednou velkou neznámou. Toto povolání zůstává nedoceněné. S jejich pomocí můžete dát oblíbeným, ale neforemným kalhotám novou tvář. Nespornou výhodou je i získaná originalita. Ve stejných kalhotách určitě druhou ženu/muže nepotkáte.

Pokud nejste ve finanční tísni, můžete s nevyužitým oblečením udělat dobrý skutek. Stačí čisté a zachovalé oblečení darovat. V minulém roce se ve městech roztrhl pytel s kontejnery na textil.

Textilní kontejnery = pomoc. Neplatí to na sto procent

Domníváte se, že oblečení, které končí v kontejnerech na textil, vždy putuje k lidem v nouzi? Nemusí tomu tak být. Provozovatelé těchto textilních zařízení mohou spadat do dvou kategorií.
 
  • Soukromé společnosti - Ty sbírají použité oblečení a dále ho třídí. To lepší prodávají do secondhandů a to horší jako materiál do zahraničí. Lehce si tak možná svůj starý svetr koupíte znovu v „sekáči“.
  • Charitativní organizace - Vložíte-li oblečení do kontejnerů charitativních organizací, pomůžete znevýhodněným lidem. Dětem v dětských domovech, lidem bez domova a občanům v hmotné nouzi. V Hradci Králové působí například Diakonie Broumov, která pořádá pravidelné sběry oblečení v obcích a po republice rozesela několik boxů. Tři z nich najdete i v hradeckých ulicích, konkrétně: Třída E. Beneše (Dům seniorů Harmonie), Rašínova (Tesco) a Kutnohorská (parkoviště u Alberta). Od ostatních je lehce odlišíte podle žluté barvy.

Co Diakonie sbírá? (převzato z jejich stránek)

    • Letní a zimní oblečení (dámské, pánské, dětské)
    • Lůžkoviny prostěradla, ručníky, utěrky, záclony
    • Látky (minimálně 1m2)
    • Péřové a vatové přikrývky, polštáře a deky
    • Boty (nepoškozené, páry svázané a spojené gumičkou, aby se boty neztratily)
 
Část z dvaceti zabezpečených prostor pro odkládání oblečení využívá i Oblastní charita Hradec Králové. Ta už dvacet let provozuje projekt Sociální šatník. Na svých provozovnách sbírá oblečení, obuv, domácí potřeby a další věci, které by lidé v nouzi mohli potřebovat. Oblastní charita ve městě provozuje i řadu kontajnerů na textil, najdete je např. na Novém Hradci Na Občinách, v Kuklenách na Pražské ulici, nebo v Malšově Lhotě ve Lhotecké.
 
Než své věci do kontejneru vložíte, ověřte si, zda podporujete spoluobčany v nouzi, nebo jen podnikatelské aktivity neznámé firmy. Kontejnery neziskových organizací jsou označeny názvem dané organizace.

Nevyhazujte staré oblečení do popelnice

Úklid šatníku
Může ještě udělat velkou službu lidem nedaleko od vás. Darujte zachovalý, nebo skoro nový kousek někomu, kdo ho potřebuje. Budete mít lepší pocit nejen z místa ve skříni, ale i z vědomí, že jste někomu zadarmo a bez námahy pomohli.

Další články